TANITIM: Prof. Dr. Dursun SARAYDIN

.

8

1959'da Sivas'ta doğdu. 

8

Sivasta Namık Kemal İlkokulunu, Atatürk Ortaokulunu, Kongre Lisesini bitirdi.

8

Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü 1983'de bitirdi.

8

1983'de Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

8

1992'de Yardımcı Doçent, 1996'da Doçent ve 2002 yılında da Profesör oldu.

8

ÖSYM Sivas İl Temsilcisi Yrd., Enformatik Bölüm Başkanlığı, C. Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yrd. ve Kimya Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yapan Prof. Dr. Dursun Saraydın; Fen-Edebiyat Fakültesi Fakülte Kurulunda Profesör Temsilcisi, Doçent Temsilcisi ve Yardımcı Doçent Temsilcisi, C. Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulunda Profesör Temsilcisi, Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunda Fen-Edebiyat Fakültesi Temsilcilik görevlerinde bulundu. Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Biriminde üyelik görevini sürdürmektedir.

8

Polimerlerin biyotıp, biyokimya, biyoteknoloji, çevre ve tarımsal uygulamalardaki kullanımları üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

8

Uluslararası Atıf İndeksince (SCI) taranan dergilerde 64, diğer uluslararası indekslerce taranan dergilerde 3 makalesi bulunmaktadır. Bu yayınlara Uluslararası Atıf İndeksince (SCI) taranan dergilerde 1230’ün üzerinde atıf yapılmıştır.

8

Uluslararası ve Ulusal Kongrelerde 110'un üzerinde bildiri sunan Prof. Dr. Dursun Saraydın'ın Genel Kimya Laboratuvarı ve Fizikokimya Laboratuvarı adlı iki kitabı vardır.

8

Yaptığı bilimsel çalışmalarından dolayı Yüksek Öğrenim Kurumu Üstün Başarı Belgesini ve Cumhuriyet Üniversitesinin 25. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla verilen Fen Bilimleri Ödülü'nü almıştır.

8

22. Aralık. 2004- 08.Eylül. 2008 tarihlerinde Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı  yapmıştır.

8

2005 yılında Science Direct kapsamındaki dergilerden Materials&Desing Dergisinde çıkan bir makalesi bu derginin TOP25 HOTTEST Article sıralamasına üç kez girmiştir.

8

2005 yılında, Uluslararası Atıf İndeksince (SCI) taranan dergilerde yapılan  yayınlar ile yine bu kapsamdaki dergilerde bu yayınlara yapılan atıf sayıları ile belirlenen h-faktörü ağırlıklı değerlendirme sıralamasında Türkiye'nin ilk 100 bilim insanı içindeki (h-faktörü:13–14) kimyacılar sıralamasında 38’inci sırada yer verilmiştir.

8

2009 Ocak ayı içinde h-faktörü 19'e yükselmiştir.

8

Evli ve bir kız babasıdır.